Hayat Pusulası, Motivasyonu; Mutsuzluk

Merhaba Sevgili Okuyucu; Başarılı ve mutlu bir hayat yaşamak için başarı ve mutluluk kelimelerinin süslü paketlerini açıp şimdilerde ne anlamlarla doldurulmuş olduğuna bakmak gerekli. Yalnız kelimelerin üstündekileri çıkarıp çıplak gerçekle yüzleşmek herkesin işi değildir, biliyorsun. O yüzden açıp içine baktığın bir sayfadasın, tıpkı sözcüklere yaptığın gibi.

Yıllarımızı yatırdığımız sınavların sonuçlarına göre değerlendirip başarılı kelimesini  hayatlarımızın önüne kırmızı kurdele gibi takmaya hak kazanıyoruz. Bir hayatın ne kadar başarılı olduğunu anlamak için bu sınav sonuçlarını alt alta sıralamamız yeterli. Sonuç oldukça keskin ve net; başarılı ya da başarısız..

mutsuz-mutlu Hayatımızı belli sürelerde parçalara bölüp dağıttığımız okullar, kurslar var. Karşılığında verilen bitirme kağıtlarını toplayınca ortaya çıkan sonuç olarak bulduğumuz hayatlarımız..  Sertifikalarla onaylanmış belgelerin kronolojik sırasına ve sayısına göre değerlendirilen hayatlarımız.. Mutlu olmanın peşinde koşturup duran, mutsuzluktan tabanları vura vura kaçan, çoğu mutsuz hayatlarımız…

Gün içinde kafamızı çevirdiğimiz her şey bizi mutlu olmanın gerekliliğine inandırıyor. Mutlu olmak için yapmamız gerekenler, mutlu olmak için gitmemiz gereken yerler, mutlu olmak için satın almamız gerekenlerle dolu her yer. Kafamıza gizliden sokulan “Mutlu olmak zorundayız, yoksa hayatlarımız anlamsızlaşır” fikri hayattaki yegane amacımız.

Öyle korkuyoruz ki mutsuz olmaktan, başarısız olmaktan. Aslında başarmanın kendisidir mutluluk. İlla bir belge olmak zorunda değildir, kanıtlamaya da gerek yoktur. Keyifli bir akşam yemeği yemek başlıbaşına büyük başarıdır. Hayatına değer katar, anlam katar.

Mutlu olmak için bakman gereken kendi mutsuzluğundur. Mutsuzluğun; senin aslında neleri istemediğini, kimlerin sana iyi gelmediğini,nelerin seni mutlu etmediğini, işini sevip sevmediğini, nasıl bir hayat yaşamak istemediğini anlatır. Neden mutsuzum sorusu mutluluktan bir kaşık tatmaktır. Mutsuzluğun yüreğinin dilidir, yönünü nereye dönmen gerektiğini söyleyen sihirli süpürgedir, senin hayat pusulandır.

Mutluluk değil tam tersidir bizi motive eden. Başarılı kişiler yapmadıklarında mutsuz oldukları işleri seçti, iyi ilişkiler yokluklarında mutsuz oldukları kişilerle kuruldu, büyük icatlar mutsuzlukların çaresi oldu.

Sevgili okuyucu; mutsuzluğunu sevmeni ve doya doya yaşamanı, kahkahalarını başarı ölçeği olarak almanı dilerim. Yüreğin pusulan, yönün huzur olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir