Bez Çanta Yapalım

Merhaba Sevgili okuyucu;

Her gün farkında olmadan dünyanın istenmeyen sonuna hepimiz  el birliğiyle katkıda bulunuyoruz.  Satın aldıklarımız, yediklerimiz, geri dönüştüremediklerimiz, kullandıklarımız, ulaşım araçlarımız ve daha bir çok şekilde zarar veriyoruz. En azından haftada kaç plastik poşet kullanıyorsunuz diye sorulsa ne cevap verirsiniz? Naylon poşetin doğaya yaptıklarına buradan bakalım. Biz de en azından küçük bir katkıyla, poşet harcamak yerine kendi bez çantamızı yapalım. Ülkemizde her 5 kişiden sadece biri böyle yapsa, ortalama bir yaşam süresince 31.046.400.000 naylon poşet kullanımdan kalkmış olur.Biz de bazı kampanyalar başlatıldı. Dünyada plastik poşet kullanımını yasaklayan bir çok şehir var.

Şehir hayatında hepimiz, her gün sayısız tüketim yaparken ürettiğimiz çoğumuz için yok denecek kadar az. Bez çanta yapmak aynı zamanda tüketmek yerine üretmenin güzel bir yöntemi olacak. Üstelik istediğimiz renkte kumaş, boyut, kalite kullanabileceğiz.

Elimize iğne iplik alacağız, hayal gücümüzü kullanacağız, kendi tarzımıza uygun çantamızı yapıp içine kitaplarımızı, dergilerimizi ve suyumuzu her yere taşıyacağız. Alış veriş yapınca da” poşet istemiyorum, çantam var” diye teşekkür edeceğiz.

IMG_4159

 

Bez çanta yapmanın bir çok yolu var ve dikiş makinesi kullanmanıza da gerek yok, elinizde dikebilirsiniz. Öncelikle çantanın boyunu belirleyip kumaşı ikiye katlayın ve dışı içe gelecek şekilde iki yandan dikin. Çantanın ağız kısmındaki kumaşı da incecik içe kıvırıp dikin, böylece daha güzel görünecek. Çantaya sap olarak yine kumaş kullanabilirsiniz ya da kalın dekoratif ipler de işe yarar. Dikişleri sağlam dikin böylece istediğiniz kadar ağırlık taşıyabilirsiniz.

IMG_4137

İlk bez çantanızı yaptığınızda kullanabileceğiniz bir şey üretmenin keyfiyle, elinizde iğne ipliğin bıraktığı güzel tatla yeni neler yapabilirim diye düşüneceğinize eminim. Ben arkadaşlarıma da hediye olarak diktim. Kendi yaptığınız hediyeler vermenin keyfi gerçekten bambaşka.

IMG_5872

Sevgili okuyucu; bizi tüketim bağımlısı yapmaya çalışan sisteme karşı her adım çok büyük önem taşıyor. Üreten, az tüketen bir toplum olmak için çocuklarımıza bunu öğretmek gerekli . Örgü örmeyi, dikiş dikmeyi, bitki yetiştirmeyi, el emeği isteyen hobiler edinmeyi, eskiyi başka şekilde kullanabilmeyi ya da ihtiyacı olanlara vermeyi hatırlayalım. Kendi yaptığın çantanın gururunu koluna takıp gezmen, ellerinle içindeki ilhamı dışarı vurman, binlerce plastik poşeti toprağa değmeden kurtarman dileklerimle…

Not: Fotoğraflardaki çantaların hepsini ben diktim. Bir kaçını hediye ettim. Siz de kumaş almak için semt pazarınıza bir göz atın kocaman parçaların 5 tl’ye satıldığını göreceksiniz. Ayrıca ikea’da parça kumaşlar da oldukça ekonomik. Çantanızın üstünüzü zevkinizee göre süsleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir