Feriköy Ekolojik Pazar

Sağlıklı beslenme öncelikle iyi sebze ve meyve yemekle ilgiliyse satın aldığımız pazar ürünlerinin daha katkısız ve doğal olmasını isteriz. Ben de uzun zamandır görmek istediğim Şişli Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğinde kurulan Feriköy Pazarı’na sonunda gittim ve beni kesinlikle hayal kırıklığına uğratmadı. Üstü kapalı bir alanda ve otopark imkanı ve geniş alanıyla oldukça renkli ve göz doyuruyor. Ürünlerde kimyasal girdi bulunmuyor ve stand açılabilmek i.in öncelikle Şişli Belediyesine başvurulması gerekiyor.

Pazara erken saatlerde gidenler oldukça fazla, böylece ürünler seçilmeden en tazelerini evlerine götürüyorlar. Pazarda poşet değil geri dönüşümlü kağıt paketler kullanılıyor ve çoğu kişi kendi pazar arabasını kullanıyor. Bu yağmurlu günde girişteki güler yüzlü çaycıdan sıcak çaylarımızı yudumlarken, pırasalı ve otlu, peynirli gözlemelerimizin pişmesini bekliyoruz.

IMG_1716

 

Ürünler bizim semt pazarlarında satılanlardan çok daha farklı renkte, biçimde ve lezette. Ayrıca dağ çileği, ahududu, alabaş, şalgam ve daha bir çok pazarda bulması zor olan mevsim meyve ve sebzeleri de bulunuyor.

IMG_20151024_165216

 

IMG_1713 IMG_1712

 

 

IMG_1711

 

Pazarda sadece meyve, sebze değil katkı maddesiz temizlik malzemeleri, organik bebek mamalrı, organik bebek kıyatleri, köy yumurtası, organik tavuk da bulunuyor. En güzel taraflarından biri ise peynir, süt,kefir gibi bozulma ihtimali olan ürünler de buzdolabında tutuluyor.

IMG_1710

 

Emekli öğretmen Levent  Bey, antibakteri barındırmama özelliği olan, tamamen el işçiği şimşir ürünleri satışa sunuyor.

IMG_1717

 

İstanbulda bir kaç tane daha ekolojik pazar var fakat fiyatlarının pahalı olması ve organik adı altında yalan yanlış ürünleri satılması açısından eleştiriliyor. Oysa ki; öncelikle bu pazarlar iyi tarım yapan çiftçiye destek olurken, halkın da bu ürünlere gelir düzeyi çok yüksek insanlar kadar ulaşabilmesini sağlıyor. Çift taraflı yarar görürken sağlığımıza da sürekli denetim altında olan ürünlerle yatırım yapıyoruz.

Sevgili okuyucu; en lezzetli domates emek gerektirir. Görüntüsü değil; tadı, kokusu ve bedenine yararıdır önemli olan. Böcekler de gelir en tatlı ve doğal domatesi yemeğe. Tıpkı dışarıdan kimseyi tanıyamadığımız gibi, en iyi niyetlinin başına en çok dert gelmesi gibi… Bedenini seni besleyecek besin, dostluklar ve ilişkilerle kutsaman dileklerimle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir