İyi Kalpli Cheesecake

Merhaba Sevgili okuyucu;

Un, Yağ ve şeker kullanmadan, labnenin kendi yağı, hurmanın ve muzun doğal şekeri ile en az yağ ve rafine şeker içinde yüzenler kadar lezzetli bir cheesecake yaptım. Çocuklarımıza gönül rahatlığı ile yedirebileceğimiz bu serin, yaz pastası bizim de kahvelerimizin neşesi olacak.

IMG_9053

Alt taban için malzemeler:

1 çay bardağı çiğ fındık

1 çay bardağı çiğ badem

yarım çay bardağı ceviz içi

1 yumurta akı

5 iri, etli hurma

1 orta boy olgun muz

Alt tabanın hazırlanışı:

Kuru yemişleri rondodan çekelim ve hurmaları da sıcak suda bekletip kabuklarını soyduktan sonra, çok az sıcak sudan ekleyerek rondodan çekelim ve püre haline getirelim.  Diğer malzemelerle karıştırıp hamur kıvamına elde edelim. Pişirme kağıdı serilmiş tart kalıbına elimizle yanlara taşacak şekilde tabanı oluşturalım.

IMG_9044

IMG_9045

 

Böylece hiç katkı maddeli ve şekerli büskivi kullanmadan sağlıklı ve lezzetli bir taban elde etmiş olacağız.

Dolgu için malzemeler:

1,5 su bardağı labne

1 yumurta

1,5 büyük boy ya da 2 küçük olgun muz

1 paket vanilya

Dolgunun hazırlanışı:

Lebneyi bir çırpıcı ile fazla sulandırmadan krema kıvamına getirdikten sonra içine diğer malzemleri de ekleyip karıştıralım. IMG_9046

 

Hazırladığımız kremayı alt tabanın üzerine döküp 170 derece ısıtılmış fırında 35-40 dakika arası pişirelim. İçinde un ve şeker olmadığı için çok kızarmayacak.

IMG_9047

 

IMG_9048

 

Sos malzemeleri:

1 su bardağı taze böğürtlen

1kaşık chia tohumu (isteğe bağlı)

2 kaşık bal (isteğe bağlı)

Soğumaya bıraktığımız pastanın üzerine sos yapmak için yıkadığımız böğürtlenleri rondodan geçirip tavaya alalım ve suyunu kısık ateşte buhalaştırıp koyu bir kıvam elde edelim. Ben bu aşamada bir kaşık chia tohumu da ekleyip hem daha sağlıklı hale getirdim hem de daha koyu bir kıvam elde ettim. Böğürtlenlerimin bazıları ekşi olduğu için sos soğuduktan sonra içine bal da karıştırarak tatlandırdım. Böylece herkesin damak tadına uygun bir tat elde etmiş oldum.

Hazırladığımız sosu üzerine döktükten sonra soğumasını bekleyip buzdolabında 4 saat kadar bekletelim. Çıkarmadan önce de 15 dakika derin dondurucuda serinletirsek kesmesi ve servis yapması kolaylaşacaktır.

IMG_9052

 

İşte sağlıklı cheesecake hazır…

Daha sonra labneyi evde kendim hazırlayacağım ve böylece paketli maddeli bir ürün de pastama eklememiş olcağım. Ayrıca sütte bulunan yağ oranı%2-3 civarı olduğu için light labne kullanmaya hiç gerek yok. Sütte bulunan yağ sağlıklı bir yağdır ayrıca light hale getirmek için uygulanan işlemler bizim için faydalı değilidir.

Bal ya da pekmez kullanarak tatlandırmak çok daha kolay olsa da; bal ve pekmezin pişirilmesi sonucu yüksek miktarda kansorejen madde çıktığına dair makaleler okuduktan sonra,şekersiz pasta ve tatlılarıma pişme aşamasında eklemiyorum.

Normalde paket vanilya kullanmam. Çünkü hem şeker içerir hem de paketli gıdadır. Fakat labnenin kokusunu değiştirmesi ve hoş bir hava katması için bu defa kullandım. Vanilya özütü olsaydı buna da gerek kalmayacaktı.

Sevgili okuyucu; her adımı seçimler diziliminden oluşan ipin üzerinde ilerken sağlam ve sağlıklı düğümler atmanı, dengeni kaybetmeden yürümeni dilerim. Böğürtlen

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir