Pancarlı Mısır Ekmeği

Merhaba Sevgili Okuyucu,

Öğrenciyken pazar akşamları bir ağırlık çökerdi içime, ödevlerim tam mıydı, ayakkabım sağlam mı, önlüğüm ütülü müydü.. Banyodan sonra okul çantamı hazırlardım ve sanki hep bir şeyler eksik kalırdı.. O zamanlar henüz sadece en kıymetlinin elindekiler olduğunu bilmiyordum.Olmayan o kadar çok şey vardı ki yıllarca peşine düştüğüm…

IMG_7101

Yine pazar akşamı o tanıdık his ağzımın içinde demlenmeye başlayınca mutfağa girdim, buzdolabını açtım ve dolapta ne varsa karıştırıp kek yaptım. İnsan elindekilere bakınca nasıl da güzel tatlar ortaya çıkıyor .  Bir kez daha bu akşam anlamış oldum.

Malzemeler;

* 2 yumurta

* 2 çay bardağı mısır unu

* Yarım çay bardağı karabuğday unu (ya da tam buğday unu)

* 2 kaşık yoğurt ve 1 kaşık yoğurt suyu

* Yarım çay bardağından az zeytin yağı

* 3 yaprak ince doğranmış karalahana (ya da ıspanak, pırasa)

* 1 rendelenmiş kırmızı pancar

* Yarım paket kabartma tozu

* Bol tulum ve dil peyniri

* 1-2  çay kaşığı tuz

Hazırlanışı;

Yumurta, zeytin yağı ve yoğurdu çırp içine unları ve kabartma tozunu ekle. Daha sonra diğer malzemeleri de ekle karıştır. Yağlı kağıt serilmiş pişirme kabına dök ve 170 derecede 35-40 arası kontrollü pişir.

IMG_7113

 

IMG_7108

Sevgili okuyucu, bana daha çok zararı olan bir çok şeyi büyük oranda hayatımdan çıkardım, beyaz un, şeker, tatlılar gibi.. Bana yarayan ve iyi hissettiren başka yiyecekleri aldım hayatıma. Elimdekileri harmanlayıp pişirdikçe her geçen gün eksikler ve olanlarla beraber daha iyi olduğumu hissediyorum. Sahip olduklarıma odaklandıkça eksikler azalıyor ve zarar veren her şey uzaklaşarak küçülüyor. Eksiklerimizin bizi aramaya ve büyümeye zorladığı, bir nebze daha huzurlu pazarlar diliyoum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir