Evde Pumpkin Spice Latte Yapalım

Merhaba Sevgili Okuyucu;

best pumpkinsBalkabağı çok besleyici ve damaklarda dağılan lezzetiyle çoğumuz tarafından sevilen bir lezzet. Kış aylarında, sıcak çayların yanına bol cevizli kabak tatlısıyla akşamlarımız taçlandırılır. Sağlık açısından baktığımızda tatlısını sevmiyorsan, çorbaya, soslara ya da kahvene ekleyerek bir şekilde tüketmek isteyeceğin harika bir besin. Ünlü Türk Hekimi İbni Sina, balkabağını kitaplarında özellikle kanser hastalarına önermiştir. Balkabağı, bilinen en güçlü antioksidanların bir çoğunu bir arada içeriyor ve ayrıca da demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve Magnezyum kaynağıdır. Demir içermesi nedeni ile kansızlığı önler.

pumpkin-carvingBalkabağı, Amerika ve bazı Avrupa Ülkelerinde kışın başlangıcı sayılan ve bazı inanışlara göre kötü ruhları uzaklaştırmak için eğlenceler düzenlenen cadılar bayramının sembolüdür. Bu dönemlerde “pumpkin spice latte” oldukça fazla tüketiliyor. Tabi Starbuck’dan belki de kahve içmek yerine yararlı bir içecek aldığını düşündüğünde içinde hiç balkabağı bulunmadığını, şerbet kıvamına gelecek kadar da şekerli aroma eklendiğini bilmen gerekli. Fakat bir çok mekanda özel olarak hazırlanan ve çok da beğeni alan bu içeceği; evde kış akşamlarında farklı bir lezzet olarak yapabilirsin.

Ben kahveye süt eklemek istediğim zaman cam şise günlük süt almamışsam diğer seçenek olarak laktozsuz süt kullanıyorum. Bir çok insanda laktoz intoleransı vardır. Yani sütün içindeki laktozu sindirememektedir. Çoğu zaman da bu sindirme işlemi vücudu çok yorar. Bu yüzden ben genellikle inek sütünü içmek için değil sadece pastalara, kahveye ve kreplere ekliyorum.

Malzemeler:  (iki kişiliktir)

  • ince bir dilim bal kabağı
  • iki çay kaşığı toz tarçın
  • yarım çay kaşığı toz zencefil
  • dört adet kakule
  • iki adet karanfil
  • bir bardak süt
  • varsa çok az rende muskat
  • bir bardak filtre kahve  ya da hazır kahve ( daha yoğun bir tat isteyenler süt oranını azaltıp kahveyi artırabilir.)

IMG_3919

.

IMG_3923

 

 

 

 

IMG_3926

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle bir dilim balkabağını 200 derece fırında 40-45 dk yağlı kağıda sararak pişirmek gerekiyor. İyice pişen ve tam bal rengini alan kabağımızın kabuklarını soyuyoruz ve rondodan geçirerekpürüzsüz kıvamda püre haline getiriyoruz. Bir dolu yemek kaşığı püreyi tencereye ya da cezveye alıp içine bir çay kaşığı toz tarçın ve yarım çay kaşığı toz zencefili ekliyoruz ve altını açmadan bekliyoruz.

Diğer tarafta bir bardak sütü kaynatıp altını kapatıyoruz ve içine karanfil ve kakuleyi ekliyoruz ve 5-7 dakika arası sütün içinde demliyoruz.

En son sütün içindekileri süzüp içine iki kaşık hazırladığımız bal kabağı püresini ekleyerek karıştırıyouz. Bardağın yarısını kahve diğer yarısını da sütlü balkabaklı karışım ile dolduruyoruz. Kalan son çay kaşığı tarçını ise üzerini neşelendirmek için serpiyoruz. Artık şekersiz ve son derece sağlıklı balkabaklı baharatlı sütlü kahvemiz en lezzetli haliyle hazır.

IMG_3928

İşte bambaşka bir lezzet harika kokusuyla tüm evi sarıyor. Evdeki herkesi bir sohbetin başına topluyor, içinize sağlık, sesinize sıcaklık oluyor. Sevgili okuyucu, bu yeni lezzet damağında yayılırken en eski hayallerini bir kez daha düşünmen ve kendini sağlıkla beslediğin gibi hayallerini de yenileriyle beslenmen dileklerimle…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir