Yeni Yıl Yeni Kararlar

Merhaba Sevgili Okuyucu;

yeni-yıl-kararlarıDünya tarihinde bir yılı daha geride bıraktık hep beraber. Yaşadıklarımız, sesimiz, anılarımız uzayda bir yerlere kaydedildi. Şimdi yeni bir dosyaya başladık sayfa sayfa doldurduğumuz. Dosyalara kaç insan, kaç şehir, kaç gözyaşı, kaç kahkaha biriktirdik bilemem. Ama bu defa aklımızdan geçenleri yazalım günlere. Sayfalarımızın kenarı işlemeli, renk renk olsun. Hayat dosyamız; hayallerimizi yazıp çizip oynadığımız, olmayınca tekrar tekrar denediğimiz film çekimleriyle dolsun. Zihnimizde oynayan hayallerimiz mi gerçek, hayalin içinde oynadığımız günler mi, bilemeyelim.

Ben yazmanın yaratım gücüne inanırım. İnsan kafasındakileri yakalayıp kağıda dizmeli öncelikle. Bakınca harflere düşüncelerini canlandığını görebilirsin. Artık kafandan senin dünyana cümleler aracılığıyla gelmiş düşüncelerini çantanda taşıyabilirsin.

IMG_4433Hayalin ne olursa olsun ilk olarak yapman gereken ayağa kalkmaktır. Seni kendine getirecek, daha iyi düşünmeni, daha güçlü hissetmeni, daha kararlı ve zinde olmanı sağlayacak ilk basamak hareket etmeye başlaman olacak. Bu yürüyüş, koşu, pilates ya da yüzme ya da herhangi bir spor olabilir. Kendi gücünü eline almak için hava şartlarına ya da diğer koşullara yenilmeden hareket geçmelisin. Spordan döndükten sonra hücrelerinin gençleştiğini, bedeninin nasıl da dinlendiğini görebiliyor musun?

IMG_4119Böyle bir yerde yürümek ya da koşmak içinde ihtiyacın olan enerjiyi ortaya çıkaracak, bedenin kendi sobasını yakacak ve sen çalışmaya başlayacaksın. Fakat yaptığın sporu mutlaka belli bir düzen içinde yapmalısın. Bunun için seni motive edecek belli günlerde beraber spor yaptığınız arkadaş gurubun olursa çok işe yarabilir ya da kış günleri için spor salonları olabilecek en iyi seçenektir. Her hafta aynı günü aynı saati  ayırmalı, hayat düzenin buna göre kurmalısın.

 

IMG_4177Biz Burhan Felek Yüzme Havuzunda yüzme hocaları eşliğinde haftada iki kez yüzüyoruz. Bu iki saat bedenimin çalışarak yenilendiği, tazelenip güçlendiği saatler. Ben güçlü hissedince yapmak istediklerime doğru yürüyorum. Beden durdukça, düşünceler birikiyor ve içini aşındırıyor, seni yavaşlatıyor, düşünceler birbirini doğuruyor ve zamanla bedenini zehirlemeye başlıyor.

 

Sevgili okuyucu, içindeki enerji sobanı yakmak, kafanı aydınlatmak, zihinini yavaşlatan düşünceleri temizlemek için ayağa kalkmalısın. Bu yılki dosyana renkli, ışıl ışıl fotoğraflar iliştirmen için  yerinden kalkma anının zorluğunu çabucak yenmeni, yağan yağmurun altında hayallerine koşmanı, seni paslandıran düşünceleri ezerek geçmeni, içinden alacağın güçle her sayfana kahkahalar iliştirmeni diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir